خانه / دسته‌بندی نشده / ۷باور ذهن ثروتمند

۷باور ذهن ثروتمند

۷باور ذهن ثروتمند

چرا برخی افراد نسبت­به دیگران ثروتمندتر هستند؟ مطمئن هستم برای شما هم این سؤال پیش­آمده­است و جواب­های مختلفی هم در ذهن خود داشته­اید مثل شانس، رانت، ارث­خانوادگی، جیب پدر و البته برخی هم از راه­های خلاف و نامشروع. جالب است بدانید این­ها باورها فقط متعلق به شما نیست بلکه اکثریت افراد جامعه همین باور را درباره پول و ثروت دارند.

به جملات زیر فکر کنید و بگویید با کدام یک از آنها موافق هستید:

 1. پول انسان را از خدا دور می­کند

 2. اغلب ثروتمندان افراد بی­ایمانی هستند

 3. سخت کار کردن موجب ثروتمندی است

 4. هرچقدر هم تلاش کنم نمی­توانم ثروتمند شوم

 5. کارمندی تنها راهی است که می­توانم کسب درآمد کنم

 6. تحصیلات­دانشگاهی ضامن شغل مناسب در آینده است

 7. ثروتمندان در زندگی خود هرگز شکست­هایی مثل ما را تجربه نکرده­اند

اگر شما حتی فقط با یکی از جملات بالا موافق باشید متأسفانه درگیر باور ذهنی غلط نسبت به پول هستید. چنین باورهایی از محیط اطراف، خانواده، رسانه­ها، دوستان و منابع دیگری از کودکی به ذهن شما تزریق­شده­است و هر­بار که شما به ثروتمند­شدن فکر می­کنید در ناخودآگاه شما قد علم می­کنند که مراقب باشید زیرا ثروت با خطر، گناه و سختی همراه است. مغز شما می­خواهد در همین وضعیتی که هستید بمانید زیرا تغییر یعنی تجربه جدید ناشناخته که برای مغز شما یعنی خطر و از سوی دیگر شما می­خواهید به سمت ثروتمندی حرکت کنید که از کودکی به عنوان موضوعی منفی در باورتان ثبت­شده­است. پس دو مانع جدی پیش روی شماست یعنی مقاومت مغز دربرابر تغییر و باورهای منفی به پول که اجازه نمی­دهند به سمت ثروت حرکت کنید.

در ادامه به بررسی هر کدام از این باورها­، دلیل اشتباه بودن آن­ها و اینکه چگونه این باورها را تغییر دهیم، می­پردازیم.

 1. پول کثیف یا پول قوی

پول کثیف است، انقدر برای پول تلاش می­کنند درنهایت همه می­میریم!، پول زیاد، آدم را گمراه می­کند و … . چنین جملاتی را زیاد شنیده­اید اما سؤال مهم اینجاست اگر پول کثیف است چرا یک عمر برای به­دست­آوردن و داشتن آن تلاش و رقابت می­کنیم؟

پول کثیف نیست، بلکه ابزاری قوی برای رسیدن به اهداف است. پولی کثیف است که از راه نامشروع و برای اهداف نامشروع و به قیمت ضایع کردن حق دیگران به دست می­آید نه ثروتی که از راه­های درست و با پشتکار حاصل­می­شود.

راهکار:

فهرستی از ۷ کار خداپسندانه که با داشتن پول زیاد می­توانستید انجام دهید بنویسید و هر بار با چنین افکار یا صحبت­هایی مواجه شدید با خود مرور کنید که پول می­تواند چه نتایح مثبتی برای شما داشته باشد.

 1. ثروتمندان کلاهبردار یا ثروتمندان دانا

وقتی یک فرد خوش­پوش در یک ماشین گران را مشاهده می­کنید اولین فکری که به ذهنتان می­رسد چیست؟ اگر شما هم در نگاه اول به این فکر می­کنید که فردی قاچاقچی، دزد، مال­مردم­خور و … است، شما هم درگیر این باور منفی هستید. نمی­توان منکر شد که برخی از راه خلاف به ثروت رسیده­اند اما آیا هیچ ثروتمند سالمی نداریم؟ احد عظیم زاده، بهروز فروتن، مرتضی سلطانی، بابک بختیاری و دیگر افرادی که با پشتکار، دانش و مهارت های مالی و تجاری خود به ثروت رسیده­اند و به­واسطه این افراد تعداد زیادی در حال امرار معاش هستند، نمونه کوچکی از ثروتمندان سالم این جامعه هستند که از ثروت خود در جهت کارهای خیرخواهانه استفاده می­کنند.

راهکار:

زندگی کارآفرینان و ثروتمندان خودساخته ایران و جهان را مطالعه کنید و ببینید این افراد چگونه و از چه مسیری و با داشتن چه مهارت­هایی توانسته­اند به مسیر کارآفرینی و ثروت­آفرینی قدم بگذارند. برای شروع، فقط یک رفتار کوچک را انتخاب و تمرین کنید تا به عادت در شما تبدیل شود.

 1. نمی­توانم در مقابل چگونه می­توانم

با این همه مشکل و دغدغه مگر می­توان ثروتمند شد؟ تا­ زمانی­که روی نداشته­ها تمرکز کنیم فقط به نمی­توانم­ها می­رسیم. انسان­های فقیر همواره روی فقدان­ها و کمبودها متمرکز می­شوند و به ناامیدی می­رسند اما ثروتمندان همواره می­پرسند “چگونه می­توانم”. با گفتن نمی­توانم ذهن برای یافتن هر راه حلی خاموش می­شود اما وقتی می­گوییم “چگونه”، وارد مسیر حل مساله می­شویم.

راهکار:

فهرستی از استعدادها، مهارت­ها، علایق، تجارب و مطالعات خود تهیه کنید و بررسی کنید کدام یک از این موارد می­تواند شما را به ثروت برساند.

 1. کارمندی دربرابر کارآفرینی و سرمایه گذاری

“درس بخوان، دانشگاه برو، مدرک عالی بگیر و جای خوبی کار کن” این کلمات چقدر آشنا بود؟ پدر و مادرهای ما با گفتن این کلمات ما را برای دنیایی آماده می­کنند که دیگر وجود ندارد. امروزه و در شرایط کنونی اقتصاد شاهد هستید که دیگر کارمندی هم تضمینی برای درآمد نیست اما ثروتمندان دنیا با یادگیری دانش و مهارت های مالی و شناخت مسیر کارآفرینی و سرمایه گذاری به ثروت­های انبوه رسیده­اند.

راهکار:

اگر کارمند هستید در اوقات فراغت، آخر­هفته­ها و تعطیلات روی راه­اندازی یک کار­شخصی و همچنین یادگیری دانش سرمایه گذاری، برنامه ریزی کنید. سعی کنید برای کارآفرینی ابتدا با علایق خود که مدت زیادی است سرکوب شده­اند شروع کنید.

 1. مدرک دانشگاهی دربرابر درک مالی

در دوران تحصیل، دانش پول و مهارت­های مالی کمترین چیزی است که به ما آموزش داده می­شود است. در واقع ما تمام تلاش خود را برای رسیدن به چیزی می­کنیم که اصلا شناختی از کارکردهای آن نداریم اما ثروتمندان دنیا همیشه به دنبال مطالعه و یادگیری دانش و مهارت­های مالی هستند تا بتوانند بهترین استفاده را از ثروت خود انجام دهند.

راهکار:

همانطور که ثروتمندان همیشه گفته اند سرمایه­گذاری روی خودتان بهترین سرمایه­گذاری است. روزی ۳۰دقیقه مطالعه درباره هوش مالی را در برنامه خود داشته باشید. با خواندن این مقاله گام اول را برداشته­اید.

 1. شکست دربرابر یادگیری

آخرین باری که اشتباه کردید چه­زمانی بود؟ چه حسی داشتید؟ دیگران چه گفتند؟ همه ما شکست را تجربه می­کنیم اما تفاوت در نوع نگاه به شکست است. انسان­های فقیر شکست را مساوی با ضعف، ناتوانی و خالی کردن میدان می­دانند اما ثروتمندان شکست را فرصتی برای تجربه و یادگیری می­بینند و در فرصت بعد با قدرت بیشتری به سراغ مسأله می­روند.

راهکار:

۳ مورد از آخرین شکست­ها و اشتباهات خود را بنویسید و دنبال دلیل این تجربه­های مهم باشید.

 1. آرزو دربرابر هدف

چقدر آرزو می­کنید؟ آرزوی پول زیاد، آرزوی ماشین گران، آرزوی خانه بزرگ و آرزوهای فراوانی که از کودکی خود یا اطرافیان ما داشتند. اما چرا اغلب به این آرزوها نمی­رسیم؟ فقرا فقط آرزو می­کنند بدون اینکه بدانند مسیر رسیدن به این خواسته چگونه است اما ثروتمندان هدف­گذاری می­کنند یعنی برای آرزوهای خود چارچوب قرار می­دهند تا بدانند دقیقا به کدام سمت حرکت کنند.

راهکار:

آرزوهای خود را هر چقدر هم عجیب و بزرگ مکتوب کنید و برای هر کدام میزان مشخص با محدوده زمانی مشخص قرار دهید و سپس بررسی کنید آیا برای رسیدن به این هدف ابزار لازم را در اختیار دارید.

۷ باور ذهنی افراد ثروتمند و فقیر را با هم بررسی کردیم. اساتید هوش مالی در دنیا همواره این جمله را گفته­اند که بیش از هر چیز روی خودتان سرمایه­گذاری کنید زیرا ممکن است پول از دست برود اما دانش مالی و ذهن ثروتمند مهمترین دارایی ماندگار شماست. پس پیش­از­ این­که کیف پول خود را از فقیر به ثروتمند تبدیل کنید ذهن خود را از فقیر به ثروتمند تبدیل کنید.

درباره admin

بعدا چک کنید

من می­ترسم پس می­خرم!

مقدمه: در شماره­های قبل و در سلسله مقالاتی درباره نورومارکتینگ یا بازاریابی­عصبی با هم صحبت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *